Celem tego artykułu jest ukazanie innych zastosowań tzw. dodatków w diecie. Oczywiście nie można się ograniczać wyłącznie do wyżej wymienionych, ponieważ suplementację stosuje się do wielu innych i istotnych celów. Jednym z nich jest trening wytrzymałościowy.
Jeśli obecnie jesteś zaangażowany w każdy rodzaj treningu, wiążący się z dużą wytrzymałością np.: jazda na rowerze, bieganie bądź nawet jeżeli masz zamiar uprawiać zimą biegi narciarskie to wiedz, że istnieją dodatki, które mogą pomóc ci w poprawieniu Twojej wydajności.
Rzućmy okiem na niektóre z najbardziej korzystnych dodatków, które sportowcy wytrzymałościowi mogą i powinni używać.
1. Napoje zwiększające energię
Większość sportowców ma specyficzny pogląd na spożywanie napoi energetycznych przed treningiem lub podczas treningu. Ważne jest aby zastanowić się trochę nad tym, ile takich płynów stanowi optymalną ilość dla indywidualnego zapotrzebowania organizmu. Przedawkowanie takich napoi może skutkować wystąpieniem skurczy mięśni, które mogą utrudnić rozpoczęcie treningu i funkcjonowanie w czasie ćwiczeń.
Nieuzupełnianie płynów podczas sesji treningowych może spowodować negatywne skutki np.: znaczne zmęczenie sportowców wytrzymałościowych. Nie koniecznie musisz spożyć dużą ilość płynów, ale trzeba wziąć ich na tyle odpowiednią porcję, aby utrzymać minimalne saldo wody.
Efekty spożywania tych napoi będą się różnić u poszczególnych osób. Przed zawodami lub treningiem popularne napoje energetyczne faktycznie poprawią Naszą wydolność.
Zazwyczaj na taki napój składa się mieszanka z kofeiny, zielonej herbaty, yohimbe jak i również różnych aminokwasów, których celem jest zwiększenie poziomu energii i wydajności.
2. Zdrowe wsparcie krwi
Gdy wykonujesz wszelkie sporty wytrzymałościowe ważne jest, aby transportować mnóstwo tlenu do tkanek. Środki te pomagają w transporcie tlenu przez dostarczenie większej ilość krwi. To na pewno bardzo korzystne zjawisko w utrzymaniu zdrowej krwi.
To, że do organizmu nie dociera odpowiednia ilość tlenu jest wynikiem niedoboru żelaza. Z tym problemem borykają się wegetarianie oraz osoby, które po prostu nie jedzą dużej ilości czerwonego mięsa.
Gdy spożywasz suplementy żelaza możesz być pewien, że dostajesz go tyle ile potrzebujesz. Ponadto, niektóre produkty mogą dodatkowo zawierać oprócz żelaza, inne składniki wspierające zdrowy układ odpornościowy zagrożony osłabieniem zwłaszcza, gdy wykonuje się dużą ilość treningów wytrzymałościowych.
3. Zwiększ ilość węglowodanów
Podczas, gdy w większości sportów wytrzymałościowych korzysta się z energii pochodzącej z zapasowego tłuszczu (można je potraktować jako formę treningu cardio), więc węglowodany mogą być nadal wykorzystywane jak źródło energii.
Dostarczenie organizmowi stałego strumienia węglowodanów pozwoli na zmniejszenie zmęczenia, a także zwiększy wydolność dzięki której bez problemów, będzie można przedłużyć czas treningu. Idealne węglowodany to takie, które są łatwo dostępne dla organizmu. To takie, które podwyższają poziom glukozy na szybko po spożyciu.
Stosując suplementy zawierające dodatkowe węglowodany masz pewność, że dostarczasz ich wystarczająco dużo do komórek mięśniowych. Pamiętaj o tym, żeby nie dostarczać tylko i wyłącznie prostych węglowodanów typu cukier. Użyj węglowodanów złożonych, które dadzą ci energię przez dłuższy czas.
4. Batoniki proteinowe
Jeśli planujesz trening wytrzymałościowy przez znacznie dłuższy czas to prawdopodobnie będzie to jazda na rowerze poza domem. Gdy poczujesz się głody lub po prostu nadejdzie pora posiłku a będziesz daleko od domu, wtedy zapewne będziesz chciał zjeść coś na szybko co dostarczy ci energii. To co zjesz musi zawierać sporą ilość kalorii, z dodatkiem białka którego w wielu napojach energetycznych niestety brak.
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zabrać ze sobą batoniki proteinowe. To jedzenie zaspokoi Twój apetyt oraz dostarczy odpowiednich proporcji białka, węglowodanów oraz wszelkich składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Batonik ten jest bardzo łatwy do transportowania go. Można go trzymać w kieszonce od kurtki/bluzy bądź w spodniach. Posłuży ci on jako szybkie i wygodnie uzupełnienie braków w diecie.
5. Produkty pobudzające
Ostatnim dodatkiem dla sportowców wytrzymałościowych, o którym należy wspomnieć to wszelkie produkty pobudzające. Służą one jako dodatkowy impuls przy ciężkich treningach.
Kofeina jest jednym z najbardziej popularnych dodatków, które dostarczą Ci nowych pokładów energii już w około 30 minut po jej spożyciu. Drugim dodatkiem, które często są używane jest synefryna. Przyniesie ci także dużo energii i może zwiększyć spalanie tkanki tłuszczowej.
Wnioski
Należy mieć na uwadze wszystkie z wymienionych dodatków jeśli szukasz pobudzenia przy wytrzymałościowych treningach. Myślę, że jest rzeczą oczywistą to, iż przed treningiem należy dostarczać organizmowi zapasy glikogenu mięśniowego. Pamiętaj również o tym, aby uzupełnić jego zapasy po treningu.
źródło: http://www.kulturystyka-online.pl/5-dodatkow-by-pobudzic-cialo.html#ixzz2WhcUGd5r
Fajny blog! Polecam zajrzeć na mój http://silowniany.blog.pl/
OdpowiedzUsuńWedług mnie warto by było dodać jeszcze andotacje o kawie bo na mnie ona z dodatkiem WPC przed treningiem działa najlepiej
OdpowiedzUsuńhttp://pakujpakson.blogspot.com
Ja też dbam o swoją dietę ale tez ćwiczę. Ostatnio to tylko na siłowniach zewnętrznych. Widziałam sprzęt od firmy https://www.fitpark.pl/ który przydałby się na każdej takiej zewnętrznej siłowni. On mają ciekawą ofertę.
OdpowiedzUsuń